WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA W NIEMCZECH

 

Na przełomie czerwca i lipca 2017 roku uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, tak jak w poprzednich latach, gościli w powiecie Kyffhäuser, w miejscowości Straußberg. W wymianie polsko-niemieckiej brało udział 16 uczniów i 2 opiekunów.
Park rozrywki w Soltau, spływ kajakami, nocny zjazd torem saneczkowym, spacer i zakupy w Sondershausen oraz zwiedzanie JUSTU okazały się niezapomnianymi przeżyciami polskich uczestników wymiany. Polska i niemiecka młodzież brała udział w wielu zabawach i grach integracyjnych.
Ulubioną rozrywką wszystkich okazało się podrzucanie zarówno uczniów jak i opiekunów na macie. Każdy chciał choć raz brać udział w tej zabawie.
Popołudniami można było postrzelać z łuku, grać i bawić się na hali przygód oraz zdobywać szczyty na wieży wspinaczkowej. Frajdą okazał się również przejazd sześcioosobowym Teambikem.
Pogoda sprzyjała, więc wszyscy zażywali kąpieli wodnej i słonecznej. Wieczory umilały: bilard, gry w kręgle, dyskoteki i wspólne ogniska. Polska i niemiecka młodzież nawiązała między sobą dobre kontakty, spędzając wspaniałe wakacje.
Nasze spotkanie w Niemczech nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie wsparcie finansowe, jakie otrzymaliśmy od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Dziękujemy również Urzędowi Gminy Klucze za podarowanie przewodników i folderów o naszej miejscowości, które zostały wręczone organizatorom, opiekunom oraz uczestnikom wymiany w Niemczech.